Faili Meçhul Kıyak… Daha önce hiç duydunuz mu ? Veya daha önce üzerinde bu kelimelerin yazdığı bir karta rastladınız mı ?

Faili Meçhul Kıyak hareketi Tunç Kılınç’ın yıllar önce başlatmış olduğu bir iyilik projesi. Tanımadığınız birilerine ufak bir iyilik yapıyorsunuz ve o kişi bunu kimin yaptığını asla bilmiyor. Sadece yaptığınız iyilik karşılığında üzerinde “Faili Meçhul Kıyak| seni gülümsetebildiysem ne mutlu… sen de birine bir kıyap yap. bıraktığın tek izde bu kart olsun !” yazılı küçük bir kart bırakıyorsunuz. Bu sayede de FMK hareketi daha fazla kişiye ulaşıyor ve daha fazla kişinin küçükte olsa mutlu olmasına sebep oluyor. Konuyu daha fazla saptırmak istemediğimden FMK ile igili yazacaklarım şimdilik bu kadar. Merak edenler şu bağlantıdan detaylı olarak bilgi sahibi olabilirler.

Birazdan bahsedeceğimiz Sıfır adlı kitapta bunun gibi daha nice güzel işlerde başrol oynamış, tarzı ve kişiliğiyle gönüllere taht kuran Tunç Kılınç’ın ilk kitabı.

Bir solukta okuyacağınız bu kitabın konusunu tam olarak anlatmak çok zor esasında. Kitap sizi bambaşka dünyalara götürüyor. Ali’nin maceralarını ve başına gelen olayların doğurabileceği sonuçları tahmin etmeniz oldukça güç. Neredeyse her bölümde yeni bir sürprizle karşılaşıyorsunuz. Dolayısıyla kitabın sonunu tahmin etmekte çok zor. Okudukça merakınız artıyor ve yaşanılanların gerçek olup olmadığına dair düşünceleriniz de sürekli değişiyor…

Ali ve Kido ile birlikte çıkacağınız bu macerada Murakami’nin fantastik dünyasından tutunda Steve Jobs’un iBarakasına kadar birçok fantastik mekanlara tanıklık edeceksiniz. Kaybetmenin, başarısızlığın, reddedilmenin aslında hayatın bir parçası olduğuna, hayal gücünün insanı her yere götürebileceğine inanmaya, noktaların bir gün birleşeceğine inanmaya ve ‘Neden’ yerine ‘Neden olmasın’ diyebilmeye dair bir kitap. Bu kitabı okurken kafayı yemeniz muhtemel bir durum benden söylemesi. Hayatınızı sorgulamanıza ve yeni kararlar almanıza vesile olabilir. Okuyun, okutturun 🙂