NOT: İnceleme yazıları spoiler içerir !

Hani bazı filmler, güzel başladı gibi olur, bir gerildiğinizi hissedersiniz ama sonradan senaryo b*ka sarar ve “Ben bunu neden izledim?”,  “Neden bu filme zaman harcadım?” benzeri sorular sorarsınız kendinize, heh işte o filmlerden bu film.

Aslında güzel sayılabilecek, iyi sayılabilecek, doğru ellerde iş görebilecek bir konunun nasıl harcanabileceğini gösteriyor bu film. Senaryosu klasik bir kurt adamı filmi gibi görünse de, atmosferi bakımından insanı gerebilecek bir düzeyde. Ormanın ortasında, uçsuz bucaksız karanlığın içinde bir trende mahsur kalmak kimi germez ki?

Film, ormandan geçerken ne idüğü belirsiz bir şeye çarpmasının ardından olduğu yere çakılıp kalan ve makinistinin kontrol etmek için dışarı çıkıp bir daha geri gelmediği bir trende mahsur kalan 9 kişinin hikayesini konu alıyor. Evet yanlış duymadınız, koca bir trende makinist ve 2 görevli ile beraber toplam 10 kişi bulunuyor sadece. Geri kalan 7 kişiye de her korku filminde olabilen klasik tiplemeler tamamlıyor zaten. Şişman, bencil, yaşlı, güzel kız gibi.

Trenin ne olduğu belli olmayan bir şeye çarpması ile dışarı çıkan makinistin bir daha geri dönmediği sıralarda, yolcular ve görevliler arasında tartışmalar başlar. Çıkıp bir sonraki durağa kadar yürümek isteyen yolcular ve böyle durumlarda en güvenli yerin tren olduğunu savunan görevliler. Bu grup en sonunda ortak bir kararla bir sonraki durağa gitmek üzere yola koyulurlar. Ancak trenden fazla uzaklaşmadan ormanın içerisinden sesler duyarlar ve kontrol ettiklerinde makinistin parça pinçik olmuş bedenini görürler. ( Aynen buraya kadar hiç biri bu makinist nereye gider, şu trenin etrafını bir kolaçan edelim demiyor) Makinist abimizin cansız bedenini gördükten sonra koşar adım trene tekrar dönen grupta elbette tahmin edebileceğiniz gibi yaşlılar arkada kalır. Yaşlı teyemiz tam trene binecekken ayağını kurt adam yakalar, kapı kapanır. Biraz uğraştıktan sonra ayağını sıkışan kapıdan çıkarırlar ancak iş işten geçmiştir kurt adam onu ısırmıştır. Aslında buraya kadar fena değildi. Bundan sonra zaten kötü olan oyunculuklar daha da kötü bir hal alıyor, senaryonun da kötüye gitmesiyle film sıkıcı bir hal alıyor.

Kısacası film bana göre, 5.3 olan imdb puanının da altında bir değere sahip. Ben genellikle 5 puan üzerinde olan filmleri izlenilebilir buluyorum. Ancak bu film bana göre pekte 5 puanı hak etmiyor.